تبلیغات
☁ دختر ابرها ☁ - خروج سفیانی....دجال کیست؟

خروج سفیانی....دجال کیست؟

خواستم این دفعه مطلبم کمی متفاوت باشه..

من که اینو خوندم واقعا خوشم اومد لطفا بخونیدش...

(ادامه مطلب)

الف. خروج سفیانی

امام صادق (ع) می فرماید : "السفیانی من المحتوم و خروجه فی رجب ... " "سفیانی از نشانه های حتمی است و(آغاز) شورش او در ماه رجب خواهد بود ..."(الغیبة نعمانی ، ص202 .)

وی از اولاد ابوسفیان و نامش بر اساس بعضی از روایات عثمان بن عتبه است .سفیانی با تظاهر به دینداری ، گروه زیادی از مسلمانان را می فریبد و به گرد خود می آورد و بخش گسترده ای از سرزمین های اسلامی را به تصرف خویش در می آورد و بر مناطق شام ، دمشق ، حمص ، فلسطین تسلط می یابد اما مناطق شیعه نشین تسلیم او نمی شوند و به همین جهت در کوفه و نجف به قتل عام شیعیان می پردازد و برای کشتن و یافتن آنها جایزه تعیین می کند .

سفیانی شورش خود را از خارج دمشق (منطقه وادی یابس ) شروع می کند و آن مصادف با سالی است که امام زمان قیام خواهد کرد.

امام باقر (ع) می فرماید : " خروج سفیانی و قیام قائم ،در یک سال است " (بحار الانوار ، جلد 52 ، ص204 ح 34.)

او در شهرهای اسلامی (به خصوص عراق ) به کشتار می پردازد و بر اساس روایات با سپاه یمانی و سید خراسانی درگیر می شود . آن گاه به عربستان می رود و پس از فتح مکه سه روز به غارت و کشتار مردم مدینه و تخریب مسجد النبی مشغول می شود . وی آنگاه که از ظهور مهدی (عج ) با خبر می گردد ، با سپاهی عظیم به جنگ آن حضرت می رود و در منطقه بیدا (بین مکه و مدینه ) ،با سپاه امام برخورد می کند و به امر خدا همه لشکریان وی به جز چند نفر در زمین فرو می روند و هلاک می شوند . بر اساس پیش بینی برخی روایات ، قیام حضرت مهدی (عج) حدود نه ماه بعد از خروج سفیانی ، خواهد بود .

هشام بن سالم می گوید : امام صادق (ع ) فرمود : "وقتی سفیانی به پنج شهر مسلط شد ، نه ماه بشمارید ..." (بحار الانوار ، جلد 52 ، ص253.)

در واقع مدت فعالیت سفیانی پانزده ماه خواهد بود که شش ماه آن به تصرف مناطق و جنگ های مختلف می گذرد .

بدون تردید در حکومت حضرت مهدی (ع) ، کسانی همانند سفیانی ، مجالی برای تحرک و فعالیت نخواهند داشت . از آنجایی که سفیانی خصومت شدیدی با حضرت مهدی (عج ) خواهند داشت و ندای دعوت او را اجابت نخواهد کرد ، با اقدامات قاطع آن حضرت رو به رو خواهد بود . برخی روایات بر کشته شدن او به دست امام مهدی (عج ) دلالت می کنند . از جمله امام علی (ع ) می فرماید : " خداوند سپاه سفیانی را نابود می کند و هیچ کس از آنها جز سفیانی روی زمین باقی نمی ماند ؛ در این حال مهدی (عج ) او را می گیرد و گردن می زند ..."(التشریف بالمنن ،ص296،ح417)

ب. ظهور دجال

یکی از نشانه هایی که در باره آن مطالب زیادی مطرح شده و جزو علائم غیر حتی است .آنچه در توصیف او معروف است ، این است که وی مردی کافر است ( بر عکس سفیانی که ادعای مسلمانی می کند و ذکر یا رب یا رب می گوید و ...) یک چشم بیش ندارد ، آن هم در پیشانی اش واقع شده و مانند ستاره ای می در خشد .

منظور از دجال چیست ؟ آیا در جامعه کنونی ما مصداق دارد ؟

دجال از ریشه دجل به معنای دروغ گوی حیله کار است . اصل داستان دجال در کتاب های مسیحیان است . در انجیل این واژه بارها به کار رفته است و از کسانی که منکر حضرت مسیح باشند ، به عنوان دجال یاد شده است . در ترجمه فارسی کتابهای مقدس مسیحی واژه "آنتی کِراست " (دجال ، ضد مسیح ) به کار رفته است.

در روایات زیادی از اهل سنت ، خروج دجال از نشانه های برپایی قیامت دانسته شده است . در کتاب های روایی شیعه ، تنها چند روایت در مورد خروج دجال به عنوان یکی از علائم ظهور حضرت مهدی ( عج ) آمده است که از نظر سند ، معتبر و قابل قبولی نیستند . " (بحار الانوار ، جلد 52 ، ص 193)

 در حدیثی آمده است :" هنگامی که غنایم قسطنطنیه را نقسیم می کنند ، خبر خروج دجال به حضرت و یارانش می رسد. " .(معجم احادیث الامام مهدی (عج)،ج 2 ص 50 .)

با توجه به معنای لغوی ( دجال ) ، مقصود از آن ، چه بسا نام شخص معینی نباشد ؛ بلکه هر کس که با ادعای پوچ و بی اساس و با تمسک به انواع و اسباب حیله گری و نیرنگ در صدد فریب مردم باشد ، دجال است . بر این اساس دجال ها متعدد خواهند بود . بنابراین احتمال ، قضیه دجال بیانگر این مطلب است که در آستانه انقلاب مهدی (عج ) ، افراد حیله گری برای نگه داشتن فرهنگ و نظام جاهلی همه تلاش خود را به کار می گیرند تا با تزویر و حیله گری مردم را نسبت به اصالت و تحقق آن انقلاب و استواری رهبری دچار تردید سازند !!

چه بسا "دجال " کنایه از کفر جهانی و سیطره فرهنگ مادی بر ضد جهان باشد. استکبار با ظاهری فریبنده و با قدرت مادی ، صنعتی و فنی عظیمی که در اختیار دارد ، سعی می کند مردم را فریب دهد و مرعوب قدرت و ظاهر فریبنده خود کند . بر این اساس است که پیامبران ، امت های خود را از فتنه دجال بیم داده اند :" ما بعث الله نبیا الا و قد انذر قومه الدجال " ؛ " هیچ پیامبری مبعوث نشد ، مگر آنکه قومش را از فتنه دجال بر حذر داشت "(بحار الانوار ، جلد 52 ، ص 205؛ چشم به راه مهدی ص 289.)

 به نظر نگارنده ظهور شخصی به نام دجال و دشمنی شدید او با امام مهدی و فتنه های فراوان او ، قرین صحت است و بر اساس روایات گروههای فراوانی
( چون یهودیان ، زنازادگان ، شراب خوارن ، آوازه خوانان ، افراد سفیه و ...) از او حمایت خواهند و فرجام کار او نیز کشته شدن به دست امام مهدی (عج ) است .

امام صادق (ع) می فرماید : قائم بعد از غیبت ظهور می کند و دجال را می کشد و زمین را از هر ظلم و ستمی پاک می سازد .(معجم احادیث الامام مهدی (عج)،ج 2 ص 134.)

البته در منابع اهل سنت آمده که دجال به دست عیسی (ع) کشته می شود که منافاتی با این دیدگاه شیعه ندارد ؛ زیرا عیسی (ع) تابع حضرت مهدی (عج ) بوده و به دستور او دجال را می کشد .[ پنجشنبه 9 بهمن 1393 ] [ 06:44 ب.ظ ] [ فاطمه ... ]